Attīrās gan ķermenis, gan prāts

4.lpp_valasprieks_Ludmila.jpg

Ludmila Kovaļa ir «Rīgas satiksmes» Pārdošanas daļas reklāmas vietu nomas speciāliste. Vasaras nogalē būs 30 gadu, kopš viņa strādā uzņēmumā. Līdztekus darbam Ludmilai ir aizraušanās – vingrošana. 

– Nostrādāt uzņēmumā 30 gadu nav joka lieta. Pastāstiet, kā ir veidojies jūsu darba mūžs?

– Esmu no Ukrainas. Savulaik pabeidzu Harkovas Komunālās celtniecības inženieru institūta Pilsētas elektrotransporta fakultāti un Rīgas Tramvaju un trolejbusu pārvaldē ierados kā jaunā speciāliste. Iepriekš kopā ar savu grupu te biju ražošanas praksē. Pa šo laiku – galvenokārt sakarā ar uzņēmuma optimizāciju – esmu strādājusi sešās struktūrvienībās: Ritošā sastāva dienestā, Tehniskajā daļā, Tehniskajā inspekcijā, Tehniskās kontroles daļā, Kvalitātes daļā un Pārdošanas daļā. Darba mūžs lielākoties ritējis saistībā ar tramvajiem un elektrotransportu kopumā. Esmu labi iepazinusi abu «Tatras» modeļu tramvaju T 3 un T 3M mehānisko daļu, par ko esmu pateicīga manam darbaudzinātājam – ļoti kvalificētam speciālistam un inteliģentam cilvēkam Ērikam Motmilleram, kurš nodeva man savu pieredzi. Žēl, ka šī brīnišķīgā darbinieka vairs nav mūsu vidū. Varat iedomāties kā man, jaunai meitenei bez darba pieredzes, gāja darba gaitu sākumā! Vīriem, protams, nereti gribējās «iznest mani cauri». Vilku mugurā darba halātu, aukstā laikā arī «pufaiku», daudz laika pavadīju cehā pie tramvajiem un ar laiku tiku pieņemta un atzīta kā speciāliste. Savukārt laikā, kad strādāju Tehniskajā inspekcijā, Zinaidas Šilovas vadībā es ne tikai pilnveidoju savas zināšanas elektrotransporta mehāniskajā un elektriskajā jomā, bet arī guvu pieredzi pareizi – tas ir, īsi, konkrēti un dažāda izglītības līmeņa cilvēkiem saprotami – noformēt dažādus dokumentus, uzrakstīt atbildes vēstules klientiem. Kā ražīgi strādāt vienotā komandā – to uzzināju Kvalitātes daļā. Šajā daļā mēs kopā mierīgi un draudzīgi, palīdzot cits citam, risinājām Integrētās vadības sistēmas jautājumus.

Tagad jau piecus gadus strādāju Pārdošanas daļā. Mana vadītāja Māra Kudeiko ir mērķtiecīgs, gudrs un stiprs cilvēks. Pateicoties pakalpojumu attīstības un pārdošanas direktora Igora Žagara atbalstam, no2015. gada 1. marta esam ieviesuši Reklāmas uzskaites sistēmu RUS un pilnībā pārņēmuši nomas reģistrāciju no Tehniskas kontroles daļas. RUS ieviešana beidzot ir ļāvusi atrisināt daudzas problēmas, un tagad varam izsekot katrai reklāmai no tās uzlikšanas līdz noņemšanas brīdim.

– Jūsu aizraušanās ir vingrošana. Kad sākāt ar to nodarboties?

– Ne tikai vingrošana, bet sports vispār. Ar to esmu draugos kopš skolas gadiem. Apmeklēju sporta skolu – man pat bija otrā sporta klase vieglatlētikā. Arī institūtā ar to nodarbojos. Kad sāku strādāt TTP, notika tā saucamās draudzības spartakiādes, kurās piedalījās Rīgas, Tallinas, Viļņas un vēl citu pilsētu elektrotransporta uzņēmumu sportisti. Braucu pārstāvēt uzņēmumu kopā ar mūsu slaveno skrējēju Baibu Lejiņu.

Agrāk brīvdienās un reizēm pirms darba mēdzu skriet pa tuvējās skolas stadionu, ziemā abi ar vīru nodarbojamies ar distanču slēpošanu, lai gan Rīgā sniegs ziemās parasti turas ļoti neilgu laiku. Tad man sākās spranda problēmas, kas ir tipiskas biroju darbiniekiem. Darba gaitu sākumā, kad strādāju par inženieri tehnoloģi Ritošā sastāva dienestā, daudz atrados kustībā cehā pie tramvajiem, bet vēlākie 20–25 gadi aizritējuši pie rakstāmgalda un datora. Protams, ka piespiedu poza atstāj nopietnu ietekmi uz veselību. Gan pati sapratu, gan daktere mudināja uzlabot mugurkaula stāvokli ar vingrošanu. Vingroju gan mājās, jo esmu apguvusi nepieciešamo vingrojumu kompleksu, gan reizēm darbā pusdienlaikā pastiepju mugurkaulu, gan pirms trim gadiem sāku apmeklēt ārstnieciskās vingrošanas nodarbības «Rīgas satiksmes» sporta zālē Brīvības ielā 191.

– Pastāstiet par šīm nodarbībām!

– Nodarbības notiek trīsreiz nedēļā. Mums ir brīnišķīga trenere Gunita – kvalificēta speciāliste, mierīgs, nosvērts un draudzīgs cilvēks, no kura strāvo pozitīva enerģija. Viņa redz mūsu problēmas un ļoti pārdomāti veido vingrojumu kompleksu to novēršanai. Arī kolēģes, ar kurām kopā apmeklēju nodarbības – Daiga Grapmane, Laine Hodaseviča, Dace Idermane, Ludmila Gavrilova, Iveta Priecuma, Leonora Makarova, Maruta Auziņa un citas – augstu novērtē treneres profesionalitāti, un pašas ir pozitīvas un optimistiskas. Pēc darbā pie rakstāmgalda mazkustīgi pavadītas dienas jūtos sagurusi, steidzīgais skrējiens uz Brīvības ielas sporta zāli, lai paspētu uz nodarbību, un vingrošana Gunitas vadībā, izsvīšana kardiotreniņā un duša pēc tam nogurumu kā ar roku noņem. Mājup dodoties, sajūta ir fantastiska – kā tikko dzimušam. Attīrījies ir gan ķermenis, gan prāts. Uzrodas prieks par dzīvi, tās ritumu, optimistisks skatījums uz lietām un nākotni.

– Kāda veida nodarbības jums visvairāk patīk?

– Tādas, kurās var arī kārtīgi pasvīst, piemēram, kardiotreniņš ar stepiem un hantelēm.

– Jums droši vien ir ģimene. Vai mājās neviens nesatraucas, ka sieva un mamma vairākus vakarus nedēļā vēlu nāk mājās un nav pagatavojusi vakariņas? 

– Kad pārbraucu mājās, vīrs parasti vēl nav pārnācis no darba, turklāt ēst gatavošana labi padodas arī viņam pašam, sevišķi mājas pelmeņi. Tos vīrs brīvdienās sagatavo labi daudz un pa porcijām saliek saldētavā, tāpēc gadījumā, kad nav laika, spēka vai iedvesmas vārīšanai un cepšanai, pa rokai ir viegli pagatavojams, garšīgs ēdiens. Viņam labi padodas arī plovs. Bērni mums jau lieli un, var teikt, aizgājuši savā dzīvē. Meita Viktorija mācās Tehniskajā universitātē par ķīmijas tehnoloģi, dēls Dmitrijs Latvijas Universitātē studē medicīnu. Meita mācās par budžeta līdzekļiem, bet dēlam palīdzam tikt galā ar mācību maksu, kas nav maza. Kad pirms 23 gadiem iepazinos ar savu nākamo vīru Vasiliju, viņš bija atraitnis. Pēc apprecēšanās kopīgi audzinājām vīra dēlu Mihailu no pirmās laulības. Tagad Mihails ir jūrnieks un viņam ir sava ģimene – iemīlējās un apprecējās jau 18 gadu vecumā. Mana mamma uzsvēra, ka ģimenes dzīve ir viena no svarīgākajām lietām, es jaunībā domāju, ka modernām sievietēm tas tā nav, taču drīz vien sapratu, ka viņai ir taisnība – ģimene ir ļoti svarīga ikvienam: gan vīrietim, gan sievietei. Ja ģimenē viss ir kārtībā, tad labi sokas arī darbā.

Citi saziņas veidi